Rodzaje papieru

kalander - maszyna do gładzenia papieru czerpanego
XVII-wieczny kalander papierniczy, przeznaczony do gładzenia wysuszonego już papieru czerpanego – Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (źródło: Papier (Wikipedia)

Pierwsze kilkaset lat dziejów papieru to dzieje papieru czerpanego. W zależności od zastosowania, używano papieru różnej jakości.

Rodzaje papieru czerpanego

  1. Najgorszy (barwy szaroniebieskiej) używany był do sporządzania konceptów oraz kopert.
  2. Papier lepszej jakości, tzw. kancelaryjny (barwy beżowobrązowej), na którym często widoczne są ślady sita czerpaka stosowany był do czystopisów.
  3. Najwyższej jakości był papier welinowy, biały, o niewidocznej strukturze siatkowej, równo przycięty na brzegach, stosowany w korespondencji dyplomatycznej.

Charakterystyczną cechą każdego z tych rodzajów papieru były znaki wodne, jako znaki własnościowe papierni, co umożliwia dziś lokalizację wytwórcy nośnika, na którym spisano pismo. Dodatkowo, w związku z tym, że sita były okresowo wymieniane (modyfikacji ulegał wzór znaku wodnego), można na tej podstawie także szacunkowo datować pisma (należy mieć jednak na uwadze, ze kancelarie kupowały większe ilości papieru, na zapas, stąd szacunek może być obarczony dużym błędem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *